Kdy začít s likvidací plevele?
- Pokud s likvidací plevele začnete na jaře nebo začátku léta, další ošetření bude nutné za týden až deset dní.
- Pokud s likvidací plevele začnete na podzim nebo v zimě, počet ošetření bude nižší a interval mezi nimi delší, díky snížené klíčící síle rostlin. Navíc ošetření na konci podzimu nebo začátkem zimy může výrazně snížit růst plevele během následujícího jara.
- První rok ošetřování je interval mezi jednotlivými zásahy kratší, aby se rostlina nestihla zotavit.
- Na nově vybudované dlažbě je nutné začít s likvidací plevele ihned, do 1-3 cm, dokud jsou rostliny mladé a snadno zranitelné.
- Systém může být použit téměř na každé dlažbě, asfaltu a podobném povrchu. Nedochází k poškození půdy ani k usmrcení mikroorganizmů v půdě.
- Pokud je údržba plevele zanedbaná, je nutné plevel likvidovat častěji. S postupem času se intervaly prodlužují.
Typy plevele
- Většině druhům trav, jednoletým a dvouletým mladým rostlinám, stačí k destrukci dvě až tři ošetření. Některé trávy a trvalky (jetel, vratič obecný, řebříček obecný, jitrocel kopinatý), vyžadují až šest ošetření v prvním roce.
- Rostliny s hlubokým kořenovým systémem (pampeliška, šťovík, bodlák, pýr plazivý), které lze velmi těžko likvidovat všemi metodami, často i po šesti zásazích rostou znovu, proto je nutné je intenzivněji ošetřovat po dobu dvou až tří vegetačních období.
- Protože lze mladé rostliny snadněji ničit, je nejlepší s likvidací začít co nejdříve (2-5 cm vysoké rostliny).
Požadovaný efekt
Náhlý vzestup teploty u rostlin způsobí, že dochází k vysychání buněk. Nadzemní část rostliny ihned vadne. Lze provést test tlakem prstů:
Test tlakem prstů
Vezměte mezi palec a ukazováček list a mírně jej zmáčkněte.
Výsledky:
- Pokud je na listu viditelně tmavě zelený flek a je vlhký, zásah byl úspěšný.
- Pokud na listu není tmavý flek viditelný, zařízení jelo po rostlině příliš rychle.
- Pokud je rostlina spálená, zařízení jelo příliš pomalu.
Cílem není rostlinu spálit. Spálení rostliny znamená, že se zařízením postupujete pomalu a tím se i zvyšuje spotřeba plynu. Rostlina k vysušení potřebuje zahřátí na cca 70 °C.
- Během suchého horkého počasí je možné udržovat vyšší provozní rychlost než ve velmi vlhkém počasí.
- Provozní rychlost ovlivňuje také rostoucí výška nežádoucí vegetace.
- V první fázi může dojít ke zrychlenému růstu plevele.
- Pouze pravidelnou aplikací bude dosaženo požadovaných výsledků.
- Pokud je ošetřování přerušeno před úplným zlikvidováním rostliny, nebude mít prakticky žádný výsledek, rostlina se časem znovu zotaví.
Výhody:
- Čisté palivo – čistý propan je používán jako zdroj energie pro vytváření infračervených vln a turbulenci horkého vzduchu. Propan je nepochybně jeden z nejčistších fosilních paliv dostupných k použití v současnosti. Velmi čisté spalování pomáhá zajistit, že spalování propanu nemá dopad na životní prostředí.
- Žádné problémy s odolností – na rozdíl od chemické likvidace plevele, zde není možný vznik rezistence na infra metodu, takže se nemusí měnit za nové, silnější chemikálie. Naopak bylo dokázáno, že s pravidelným používáním této metody je kořenový systém plevele více vyčerpaný a neroste.
- Nelikviduje mikroorganismy v půdě – jak ukázaly testy, tepelné infračervené ošetření nemá škodlivý dopad na mikroorganismy v půdě. Rychlost, se kterou zařízení prochází přes plochu při ošetřování, zajistí, že teplo nemůže proniknout do půdy. Hmotnost půdy ve srovnání s hmotností plevele, který má být zničen, vysvětluje, proč jsou rostliny ohřívány a půda ne.