Více o termické likvidaci…

Princip INFRAWEED®

INFRAWEED® využívá kombinace infračerveného tepla a silného proudu horkého vzduchu. Z trysek jde velmi krátký plamen, který se pod vysokým tlakem transformuje na horký vzduch, který paralelně ohřívá speciální síťovinu. Síťovina je umístěna v horní části desky a po zahřátí generuje infračervené záření. Horký vzduch likviduje již vzrostlý plevel, infračervené záření likviduje semena plevele v půdě do hloubky cca 3 cm.

Princip INFRA systému je podobný účinku slunečního záření. Vystavením nežádoucí vegetace intenzivnímu infračervenému záření dochází ke koagulaci proteinů. Ta způsobí rozšíření stěn buněk udržujících vlhkost a rostliny vadnou. Přerušení průtoku mízy zbaví kořeny slunečního světla jako zdroje výživy a rostliny čerpají vlastní rezervy. Tento proces je podpořen výkonným proudem horkého vzduchu. Díky kombinaci infračerveného záření a horkého vzduchu dojde k přirozenému vadnutí ve velmi krátkém čase. Kromě toho tento systém z velké části zbavuje semena klíčivosti a tím zpomalí růst.

 

Kolikrát musí být ošetření provedeno, závisí na spoustě faktorů:

  • Množství údržby – pokud je údržba dlouhodobě zanedbávaná, je nutné plevel likvidovat ze začátku častěji. S postupem času bude možné intervaly mezi jednotlivými zásahy prodlužovat.
  • Povaha vegetace – na většinu trav a jednoleté a dvouleté rostliny budou dva až tři zásahy dostačující. Na vratič obecný, řebříček obecný, jitrocel kopinatý a jetel je potřeba pět až šest ošetření v prvním roce. V případě hluboce zakořeněných rostlin jako je pampeliška, bodlák, šťovík a pýr plazivý, které lze velmi těžko likvidovat všemi metodami, je nezbytné provést sedm až osm ošetření za vegetační období po dva až tři roky. Jako obecné pravidlo platí, že intervaly mezi jednotlivými ošetřeními jsou ze začátku poměrně krátké, aby plevel měl co nejméně příležitostí se zotavit. Protože obecně lze mladé rostliny snadněji ničit, je nejlepší použít infra systém co nejdříve, dokud je plevel dva až pět centimetrů nad zemí.
  • Povětrnostní podmínky – ačkoli infra systém může být použit téměř kdykoli, počasí ovlivňuje dosažení požadovaných výsledků. Dobrými podmínkami je suché počasí a nízký stupeň vlhkosti vzduchu.